Published: November 4, 2025
9
30
126

1/ Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o fenomen poparcia dla Grzegorza Brauna. Niedawno debatował o tym @andrzejbobinski z @szacki, a wczoraj opowiadał o tym w wywiadzie @MarcinDuma. Jako że "robię" w tematyce kościelnej, spróbuję rzucić nieco światła. Zapraszam na 🧵

2/ Pozwólcie, że zacznę od historii. Luty 2021. Niedzielny wczesny poranek. -20C. Jestem na Mszy w wiejskiej parafii w Beskidzie Żywieckim. Stoję na dworze, bo kościółek malutki, nabity, wszyscy bez maseczek. Msza trwa, otulam się kocem z auta, żeby nie zamarznąć.

3/ Msza długa, proboszcz mówi 30min kazanie. Że chcą nas otępić 5G. Że plandemia. Że atak na Kościół. Że zabójcze szczepionki. Że autyzm. Że zdradliwi Ukraińcy. Że chcą nas skłócić z Rosją. Że Zachód chce nas wrzucić do wojny. Że chce nam wcisnąć terrorystów gwałcących kobiety.

4/ Ktoś powie - to jednostkowy przypadek proboszcza-wariata ("Rysiu" faktycznie jest wyjątkowym ancymonem). Tyle, że nie wziął tych poglądów z głowy. Gdzieś o nich usłyszał. Gdzieś je przeczytał.

5/ Od dawna piszę, że w polskim Kościele płynie podziemna rzeka, zupełnie poza radarem Episkopatu. Czasem wypływa w postaci Wielkiej Narodowej Pokuty czy Różańca do Granic. Częściej płynie w ukryciu. W dziesiątkach, jeśli nie setkach parafii. Nie tylko na prowincji.

6/ Co spaja tę rzekę? Internet. Kanały, o których nie macie pojęcia, a które robią spore zasięgi. Spokojnie, pokolenie 60+ ogarnia internety na tyle, że jest w stanie przyswoić sobie te przekazy.

7/ Niedawno pytam na seminarium studentów z małopolskiej prowincji, jak nastroje wyborcze po wsiach. "Babcia zawsze na PiS, ale w ostatnich wyborach na Brauna. Tata też". @MarcinDuma mówił, że dla Kaczyńskiego to duży problem. Moim zdaniem to dla niego nie duży, a ogromny problem

8/ Nawet jak jeden z drugim biskupem mrugną okiem, żeby głosować na PiS (a wbrew pozorom biskupi już mocno pilnują, żeby nie robić tego zbyt nachalnie), to może być za mało. Tym bardziej, że ludzie osłuchali się z przekazem Brauna przez lata.

9/ On mówi to, co słyszą w swoich parafiach od dłuższego czasu. Ergo to jest kandydat prawowierny. Nasz. Na razie Braun gromadził przede wszystkim mężczyzn 30-40 lat. Antyukraińskich. Antysemickich. Antysystemowych. Antyemancypacyjnych. Ale rusza po seniorów.

10/ Jeśli ktoś się dziwi, dlaczego na takiej turbo-pisowskiej sądecczyźnie rośnie Braunowi kosztem PiS, to tu ma odpowiedź. To efekt wieloletniej "pracy u podstaw" wśród lokalnego duchowieństwa. Co warto podkreślić - to nie ma wiele wspólnego z religią, to element kultury.

11/ Na wsiach południa Polski parafie odgrywają wciąż ważne role społeczne. Księża są quasi sołtysami. Sekularyzacja postępuje, ale w nieco innym sensie - religie jest stopniowo wypłukiwana przez przekaz albo narodowy, albo altrajtowy. Oczywiście nie w każdej parafii, ale jednak.

12/ Zresztą baza wyborcza Brauna wśród mężczyzn 30-40 lat też ma solidne podstawy społeczno-instytucjonalne (vide choćby Wojownicy Maryi). Oczywiście Braun może zniknąć i ktoś go może zastąpić, ale ten nurt jest czymś trwalszym, niż się prawdopodobnie wielu wydaje.

13/ (jakby kogoś ten wątek katolicko-instytucjonalny w kontekście Brauna bardziej interesował, odsyłam do mojego tekstu z maja tego roku https://www.tygodnikpowszechny...

14/ W tamtym tekście opisuje też, jak Braun budował po cichu swoją sieć parafii i środowisk. Różnych. Mniejszych lub większych. To grono mocno niejednorodne. Ale potrafiące generować oddolne zasięgi.

15/ Część tradycyjnych katolików oburzała się ostatnio, że Rymanowski do ich reprezentowania zaprosił Dawida Mysiora, który dla nich jest no-namem. Rymanowski robi kanał dla pieniędzy, nie zaprasza tam przypadkowych gości. Wziął Mysiora, bo ten gwarantuje mu zasięgi.

16/ Dokładniej wg tej samej logiki działa Braun, bo po eksperymencie Stanowskiego ludzie widzą, że to działa. Za niecałe dwa lata Braun będzie tworzyć listy wyborcze, i nos mi podpowiada, że wielu gości Rymanowskiego czy Ziemca z ich podcastów/jutubów zobaczymy na tych listach.

17/ To w ogóle może być dość osobliwe, jak za dwa lata z mównicy sejmowej usłyszycie, że człowiek wcale nie pochodzi od małpy. Jeśli wydaje się Wam, że takie story usłyszycie tylko w amerykańskim ewangelikalnym interiorze, jesteście w błędzie.

18/ W skali całego Kościoła w Polsce to wciąż oczywiście nisza, ale cytując bohatera "Moneyball", te rozproszone internetowe gwiazdy "get on base", czyli dowożą zasięgi. Nie liczy się jeden z milionem - równie dobrych jest 4 z 250tysiącami. Braun ciuła zasięgi.

19/ Dlatego ja się naprawdę nie zdziwię, jak Braun z tej podziemnej rzeki, przy braku jakiejś szałowej frekwencji, wykręci 10% i zgarnie z 40 mandatów. A nie zdziwię się, bo patrząc na to, co dzieje się w polskim Kościele w ciągu ostatniej dekady, wydaje się to dość naturalne.

20/ To ma też ogromne implikacje dla samego Kościoła, ale to już na inną opowieść. Podsumowując, Braun sam nie ma potencjału na 10%. Ale niesie sztandar, pod którym może zgromadzić się 10 ludzi, którzy dadzą mu po 1%. W końcu to Konfederacja Korony Polskiej. Par excellence;)

21/ Tyle na dziś. Oczywiście jak to zwykle bywa przy każdym projekcie politycznym, także ten może się wysypać. Na koniec warto wspomnieć, i tu nie chodzi o jakąś teorię spiskową, że tak jak ruskie służby nie są w stanie wpływać na duże partie i duże ruchy, to już na plankton tak.

22/ Dlatego można śmieszkować ze "Szczęść Boże", ale my naprawdę nie wiemy, kogo Braun wprowadzi do Sejmu (pomijam jego samego, bo to w ogóle inna historia). Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to mogą być odmęty internetu, o jakich nawet nie śniliście.

23/ Dobra, chyba wyczerpałem temat. Spokojnej nocy. Z Panem Bogiem! Koniec 🧵

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Chyba jeszcze na Podlasiu będzie miał sporo wyborców. Zwłaszcza z tych co nie zgadzają się ze zbrodnia w Jedwabnym.

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Ja też trochę widzę, że w Polskim Kościele Katolickim rośnie, nazwałbym to po starokościelnemu - herezja :D Sam trochę w to wpadłem, mianowicie istnieje takie środowisko związane z abp. Lefebrem, "powrotem do tradycji", szczególnie nasiliło się za św. pam. papieża Franciszka

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Polskie społeczeństwo jest skrajnie prawicowe i konserwatywne, a od pewnego czasu - także bardzo nacjonalistyczne. Latami cynicznie wykorzystywał to dr Kaczyński, ale w miarę jak on politycznie słabnie nie może już kontrolować jeszcze większych cyników niż on. Chociażby Brauna.

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Jako osoba z tych terenów, 100 % racji

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Bardzo dobry wątek, dziękuję

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Dobre obserwacje. Mam podobne. A w dalszej perspektywie, gdy Braun odcedzi z PiSu te różne skrajne frakcje a RAZEM udałoby się podskubać PO od lewej widzę potencjał do wielkiej koalicji PiS-PO.

@KedzierskiMarc @andrzejbobinski @szacki @MarcinDuma Jeżeli katolik, dziennikarz katolickiej gazety zakłada, że człowiek pochodzi od małpy to ludzie złoci xDDD Adam z Ewą pewnie trzymali się za ogony xDDD

Share this thread

Read on Twitter

View original thread

Navigate thread

1/32